Bu yazımızda Android TV’den akıllı telefona veya PC’ye nasıl dosya aktaracağınızı anlatacağız. Android TV’den telefona ve bilgisayara dosya aktarmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Aynı şekilde telefon veya telefondan TV’ye dosya aktarma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Gelin şimdi Android TV dosya aktarma işlemini anlatalım.

Dosyaları Android TV’den Telefona veya PC’ye Aktarma

Android televizyondan, telefona veya PC’ye dosya aktarma işlemi için size iki farklı alternatif yöntemden bahsedeceğiz. Kullanması oldukça kolay olan iki farklı yöntemden ilk anlatacağımız ile iki taraflı aktarma gerçekleştirebilirsiniz.

SFTV

Dosyaları Android TV’den PC’ye veya akıllı telefona aktarmanın en kolay yolu SFTV uygulamasıdır. Dosyaları her iki uçtan sorunsuz bir şekilde aktarmanıza olanak tanır. Aktarımın gerçekleşmesi için Android TV’nizin ve alıcı cihazın ortak bir WiFi ağına bağlı olması gerekmektedir. Ayrıca SFTV uygulamasının iOS’ta bulunmadığını da belirtelim.

  • Öncelikle SFTV uygulamasını (ücretsiz) hem Android TV’ye hem de aktarımı yapmak istediğiniz cihaza yükleyin.
  • Android TV ve Cihazınızda SFTV uygulamasını açın. Android TV’de Send(Gönder) seçeneğini seçin.sftv send
  • Açılan sayfada, göndermek istediğiniz dosyaları seçin.sftv dosyalar
  • SFTV alıcı cihazı algılayacaktır. Cihazınızın üzerine tıklayın ve saniyeler içinde dosya PC’nize veya akıllı telefonunuza aktarılacaktır.sftv cihaz

NOT1: Akıllı telefonunuzun veya PC’nizin SFTV uygulamasını aktif olarak çalıştırdığından emin olun.

NOT2: Eğer telefondan veya PC’den TV’ye dosya aktarmak istiyorsanız, yukarıdaki işlemlerde SEND kısmını telefon/PC’de yapacaksınız.

Solid Explorer

Solid Explorer, dosyaları Android TV’den PC’ye/akıllı telefona aktarmanın başka bir basit yoludur. Bu uygulama dosyaları aktarmak için Android TV’de bir FTP sunucusu oluşturur. Daha sonra, tüm dahili depolamaya iOS da dahil herhangi bir yerel cihazdan erişebilirsiniz. Her iki cihazınızın da ortak bir WiFi ağına bağlı olması gerekmektedir.

  • Android TV’ye Solid Explorer’ı indirin.
  • Solid Explorer’ı açın ve sol üst köşedeki menüye tıklayın ve Toolbox(Araç Kutusu) > FTP Server(FTP Sunucu) yolunu izleyin.solid
  • Start butonuna tıklayın.solid explorer start
  • Aynı ağa bağlı herhangi bir cihazda (telefon/PC/iPad) bir web tarayıcısı açın ve FTP adresini girin. Örneğin ftp://192.167.1.123:9999 gibi. FTP adresinin sizin için farklı olabileceğini unutmayın.solid explorer ftp
  • FTP adresine giriş yaptığınızda Android TV’nizde yer alan tüm dosyaları görebileceksiniz. İndirmek için dosyaların üzerine tıklamanız yeterlidir.
  • Aktarımı tamamladıktan sonra, Solid Explorer’ı açın ve FTP sunucusunu sonlandırmak için STOP (Durdur) butonuna tıklayın.solid explorer stop

NOT: FTP sunucusunu açmak için Chrome kullanıyorsanız ve web tarayıcısı URL’yi açmıyorsa, bir bayrağı etkinleştirmeniz gerekir. Adres çubuğuna chrome://flags yazın ve açılan sayfada “Enable support for FTP URLs” seçeneğini Enable yaparak aktifleştirin.

Eğer aynı wifi ağına bağlı olmadan dosya aktarımı yapmak istiyorsanız bunun için bulut hizmeti almanız gerekmektedir.

Paylaş.

Bir yorum yap...