Android TV kullanıcıları, Google’ın yaptığı son güncellemeler sonrasında Android TV’nin ana ekranında çıkan reklamlardan rahatsız olmaya başladı. Android TV’de reklam engelleme nasıl yapılır ve Android TV’de reklamsız YouTube izleme nasıl yapılır anlatacağız.

Bildiğiniz gibi Android açık kaynak ücretsiz bir işletim sistemi. Geniş çaplı bir kullanıcı kitlesine sahip olan Android ücretsiz olduğu için bunu paraya çevirmek isteyen Google, reklam göstererek para kazanmaktadır. Ancak bu reklamlar çoğu kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Sizde bu kullanıcılardan biriyseniz, anlatacağımız yöntem ile Android TV reklamlarını engelleyebilirsiniz.

Reklamlara Neden Olan Uygulamayı Bulma

Android TV’de çıkan reklamlar genellikle, TV üreticisinin kendi yüklediği arka plan uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Bunlar genellikle sistem uygulamalarıdır ve Ayarlar sayfasında reklam yazılımı gibi gözükmezler. Yine de bir reklam yakalama ve engelleme uygulaması arıyorsanız Ad Detector uygulamasını Android TV’de kullanabilirsiniz.

Android TV’de Reklamları Engelleme

Android TV ana ekranında çıkan reklamların sebebi Google’ın yaptığı son güncellemelerden kaynaklanmaktadır. Android TV reklamlarını kaldırmak için, Android TV Home uygulamasının güncellemelerini kaldıracağız ve otomatik güncellemeyi iptal edeceğiz.

  • Android TV’nin Ayarlar sayfasını açın.
  •  Uygulamalar > Tüm Uygulamalar > Sistem Uygulamalarını Göster yolunu izleyin.

android tv reklam engelleme 1

android tv reklam engelleme 2

  • Uygulamalar sayfasında Android TV Home uygulamasını seçin.

android tv reklam engelleme 3

  • Güncellemeleri Kaldır seçeneğini seçin.

android tv reklam engelleme 4

  • Android TV Home’un güncellemelerini kaldırdıktan sonra şimdi Google Play Store üzerinden uygulamaların otomatik güncellemesini kapatmamız gerekiyor.
  • Google Play Store’yi açın ve sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın.
  • Ayarlar seçeneğini seçin ve Uygulamaları Otomatik Güncelle seçeneğini seçin.

android tv goole play otomatik guncelleme kapatma 1

  • Son olarak, “Uygulamaları otomatik güncelleme” seçeneğini seçin ve işlemi tamamlayın.

android tv goole play otomatik guncelleme kapatma 3

Artık Google Home uygulaması kendini güncellemeyecek ve Android TV’nizde ana ekran reklamları görmeyeceksiniz. Bununla birlikte, artık Play Store’daki diğer uygulamaları manuel olarak güncellemeniz gerektiğini de unutmayın.

Samsung ve LG Televizyonda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Samsung marka bir akıllı TV’niz varsa, Menü > Akıllı Özellikler > Şartlar ve Politika > SyncPlus Gizlilik Bildirimi‘ni açın. Burada “İzin veriyorum” u devre dışı bırakın.

Benzer şekilde, LG TV’de Ayarlar > Genel > LivePlus‘ı açın ve izini kapatın.

Android TV’de Youtube Reklamı Nasıl Engellenir?

Android TV’de reklamsız YouTube izlemek için YouTube Premium‘a abone olmanız gerekir. Ücretli planına akıllı telefonunuzdan veya masaüstünüzden abone olabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap