Akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızı daha da kolaylaştırıyor. Akıllı telefonlarla tek tıkla bankacılık işlemlerimizi yapıyor, önemli bilgilerimizi ve şifrelerimizi telefonumuzda taşıyoruz. Durum böyle olunca telefon güvenliği ön plana çıkıyor. Peki telefon güvenliğini nasıl sağlayabiliriz. İşte bu noktada sizlere yardımcı olabilmek için android telefonları nasıl daha güvenli hale getirebileceğinizi anlatacağız.

Bildiğiniz üzere Android işletim sistemi Google’a aittir. Öncelikle android telefonunuzun güvenliğini sağlamak için Google’ın geliştirmiş olduğu Google Play Protect’i telefonunuzda aktif hale getirin.

Google Play Protect’i Aktif Etme

Telefonunuzdan Ayarlar > Google > Güvenlik > Google Play Protect sekmesine gelin ve “Cihazı güvenlik tehtidlerine karşı tara” seçeneğini aktif hale getirin.

google play protect

Böylece Google, cihazınızı düzenli olarak kontrol edip potansiyel zararı önler veya bu konuda uyarıda bulunur.

Android Güncellemelerini Zamanında Yapın

Telefonunuza gelen Android güncellemelerini yapın. Google yeni işletim sistemi güncellemelerinin yanı sıra bazen var olan işletim sistemleri için küçük güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemeler performans iyileştirmelerini içerdiği gibi sistemin var olan açıklarını da kapatmaktadırlar.

Telefonunuza gelen her hangi bir android güncellemesinin otomatik olarak indirilmesi için Ayarlar > Yazılım Güncelleştirme yolunu izleyin ve “Güncellemeleri otomatik indir” seçeneğini aktif hale getirin.

android guncellemeleri otomatik indir

Bilinmeyen Kaynakları Engelleme

Android telefonunuza indirip kuracağınız uygulama ve oyunları kesinlikle Google’ın kendi android marketi olan Google Play Store’den indirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü apk olarak başka sitelerden indireceğiniz uygulamaların içine bilgilerinizi çalmak için zararlı yazılımlar gizlenmiş olabilir. Telefonunuzda bilinmeyen kaynakları engelleyerek telefonunuza apk dosyası kurulumunu engelleyebilirsiniz.

Bunun için telefonunuzdan Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik yolunu izleyin ve burada yer alan “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini pasif hale getirin.

bilinmeyen kaynaklar engelleme

İki Adımlı Doğrulama

Telefonunuzda kullanmış olduğunuz mail, instagram, facebook, snapchat vb. tüm uygulamalarınızda güvenliği sağlamak için İki Adımlı Doğrulama yaptırabilirsiniz. Böylece kullanacağınız bir uygulamayı açmak istediğiniz zaman ikinci bir şifre istenecek ve uygulamayı çalıştırmak için bu şifreyi girmeniz gerekecektir. Böylece şifreniz çalınmış olsa bile ikinci giriş şifresi sizde olduğu için başka cihazlardan hesaplarınıza girişleri engellemiş olacaksınız.

İki Adımlı Doğrulama uygulaması için bizim önerdiğimiz uygulama Authy 2-Factor Authentication uygulamasıdır. Google Play Store’nin arama kısmına Authy yazıp aratarak uygulamayı bulabilirsiniz.

Authy

Telefonu Kişilerden Korumak İçin

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz başlıklarda telefonunuzu kötü niyetli yazılımlardan korudunuz ve iki adımlı doğrulama ile uygulamalarınıza ekstra güvenlik sağladınız. Şimdi ise kişisel bilgilerinizin başkasının eline geçmemesi için yapmanız gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Akıllı telefonlar her geçen gün daha güvenli hale geliyor. Eskiden telefonlarda güvenlik için sadece pin kodu bulunurken şimdi parmak izi okuma, iris tarama, yüz algılama gibi özellikler yer alıyor. Telefonunuzun kilit ekranına parmak izi okuma gibi güvenlik önlemleri koymanız telefonunuzun güvenliği için çok önemlidir. Bunun için Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik yolunu izleyip Parmak izleri bölümünden parmak izinizi taratabilir ve yine aynı bölümde bulunan Ekran kilidi türünden parmak izleri seçeneğini seçebilirsiniz.

İnternet’te Güvenlik ve Gizliliği Sağlama

İnternet kullanımında en önemli şeylerden biri kesinlikle gizliliktir. Telefonunuzda gezmiş olduğunuz internet sitelerinin başkaları tarafından bilinmesini istemiyorsanız size tavsiyemiz Opera internet tarayıcı uygulamasını kullanmanızdır. Opera uygulamasında bulunan Özel sekme bölümünden internete girdiğiniz zaman “Geçmiş” bölümüne gezinmiş olduğunuz internet siteleri asla gösterilmez ve gizli tutulur. Bunun için Opera uygulamasını açın Sekme bölümüne dokunun ve Özel seçeneğine gelin ve gezinmek istediğiniz sitelere buradan giriş yapın.

opera ozel sekme

 

Telefon güvenliğini sağlamak için bizim size önereceğimiz yöntemler bunlar. Sizlerde yorum bölümünden kullandığınız koruma yöntemlerini bizlerle paylaşabilir ve öğrenmek istediğiniz noktaları bizlere sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık