Ana sayfa BLOG Android Telefonun Ekran Kapanma Süresini Ayarlama

Android Telefonun Ekran Kapanma Süresini Ayarlama

3

Android telefon ve tabletlerde belli bir süre cihaza dokunmadığınız zaman güç tasarrufu yapmak için cihazın ekranı otomatik olarak kapanmaktadır. Cihazın ekranı kapanınca tuş kilidi de devreye girmektedir. Dilerseniz Android’de ekran kapanma süresini ayarlayabilirsiniz.

Android telefon ve tabletlerde güç tasarrufu sağlamak için belli bir süre sonra ekran otomatik olarak kapanmaktadır. Varsayılan olarak ekran zaman aşımı süresi 15 saniyedir. Yani 15 saniye boyunca telefonda bir işlem yapmadığınız zaman telefon ekranı kendiliğinden kapanmaktadır. Ancak bu süre sizin için çok kısaysa bu süreyi uzatabilirsiniz.

Başka bir durumsa bazen yanlışla ekran kapanma süresini uzun bir süre olarak ayarlayabilirsiniz. Böyle bir durumda telefon ekranı yarım saate kadar açık kalmakta ve bu da şarjınızın hızlı tükenmesine sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek içinde ekran kapanma süresini kısaltabilirsiniz.

Ekran Kapanma Süresini Ayarlama

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ekran seçeneğini seçin.
  • Açılan menüden Ekran Zaman Aşımı seçeneğini seçin.
  • Açılan menüden tercihinize göre 15 saniye, 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 5 dakika, 10 dakika seçeneklerinden birini seçin.

ekran zaman asimi

Ekran Zaman Aşımını Sınırsız Yapma

Yukarıda anlattığımız yönetimin haricinde telefon ve android sürümünüze bağlı olarak dilerseniz ekran zaman aşımını sınırsız yapabilirsiniz. Android Marhmallow ve Nougat işletim sisteminde ek bir uygulamaya gerek kalmadan Akıllı Bekleme özelliği sayesinde telefonunuz gözünüzü algılar ve siz ekrana baktığınız müddetçe ekran açık kalır. Ekran kapanma süresini sınırsız yapmak için Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Akıllı Bekleme yolunu izleyin ve aktif hale getirin.

ekran zaman asimi sinirsiz

NOT: Telefon ve tabletinizin android sürümüne göre Ayarlar menüsü ve Ekran Zaman Aşımı süreleri farklılık gösterebilir. Ancak tüm android cihazlarda ekran kapanma süresi ayarı “Ekran” menüsü içinde yer almaktadır.

3 YORUMLAR

  1. Bu dediğinin tam tersini yapmak istiyorum 5 saniye sonra kapansın istiyorum. Ama telefonda öyle bi özellik yok. Ne yapacağız

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın