Android telefon ve tabletlerde belli bir süre cihaza dokunmadığınız zaman güç tasarrufu yapmak için cihazın ekranı otomatik olarak kapanmaktadır. Ekran kapanınca cihazın tuş kilidi de devreye girmektedir. Samsung, Xiaomi, Redmi, LG, Huawei, OnePlus gibi telefonlarda ekran kapanma süresini ayarlayabilirsiniz. Gelin şimdi telefonun ekran kapanma süresini ayarlama nasıl yapılır? resimli olarak anlatalım.

Ekran Kapanma Süresini Ayarlama

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ekran seçeneğini seçin.
  • Açılan menüden Ekran Zaman Aşımı seçeneğini seçin.
  • Açılan menüden tercihinize göre 15 saniye, 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 5 dakika, 10 dakika seçeneklerinden birini seçin.

ekran zaman asimi

Akıllı telefon ve tabletlerde güç tasarrufu sağlamak için belli bir süre sonra ekran otomatik olarak kapanmaktadır. Varsayılan olarak ekran zaman aşımı süresi 15 saniyedir. Yani 15 saniye boyunca telefonda bir işlem yapmadığınız zaman telefon ekranı kendiliğinden kapanmaktadır. Ancak bu süre sizin için çok kısaysa bu süreyi uzatabilirsiniz. Tam tersi olarak bazen yanlışla ekran kapanma süresini uzun bir süre olarak ayarlayabilirsiniz. Böyle bir durumda telefon ekranı yarım saate kadar açık kalmakta ve bu da şarjınızın hızlı tükenmesine sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek içinde ekran kapanma süresini kısaltabilirsiniz.

Telefon Ekranının Kapanmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Bazı android telefonlarda Akıllı Bekleme özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde telefonunuz gözünüzü algılar ve siz ekrana baktığınız müddetçe ekran açık kalır. Telefona bakarken ekranın sürekli açık kalmasını sağlamak için Samsung telefonda Akıllı Bekleme özelliğini aktifleştirmeyi göstereceğiz. Bunun için Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Hareketler ve işaretler yolunu izleyin ve Görüntülerken ekranı açık tut özelliğini aktif hale getirin.

akilli bekleme samsung

Akıllı Bekleme özelliğinin düzgün çalışması için; telefonu yukarı doğru ve sabit tutun. Doğrudan güneş ışığı altında değil ancak iyi aydınlatılan bir yerde olun. Ön kamera başka bir uygulama tarafından kullanılmıyor olsun. Biz örneğimizde Samsung telefonlarda bu işlemi yaptık. Diğer Android telefonlarda da benzer şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.

Telefon ve tabletinizin android sürümüne göre, Ayarlar menüsü ve Ekran Zaman Aşımı süreleri farklılık gösterebilir. Ancak tüm xiaomi, oppo, huawei, lg, oneplus, gm gibi tüm android cihazlarda ekran kapanma süresi ayarı “Ekran” menüsü içinde yer almaktadır.

Paylaş

3 yorum

  1. Bu dediğinin tam tersini yapmak istiyorum 5 saniye sonra kapansın istiyorum. Ama telefonda öyle bi özellik yok. Ne yapacağız

Yorumdan çık