Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştıran birçok özellik sunmaktadır. Ancak bunun yanında bazı uygulama ve oyunlar bağımlılık yapmakta ve gereğinden fazla zamanımızı çalmaktadır. Birçok kişi telefon başında kendini kaybedip zamanını boşa harcamaktadır. Neyse ki Android telefonlarda yer alan Ekran Süresi denetimi sayesinde kendinize bazı kısıtlamalar koyarak, telefon başında geçirdiğiniz süreyi azaltabilirsiniz. Gelin şimdi uygulamalara süre sınırı koymayı anlatalım.

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması birçok yeniliği beraberinde getirirken bazı olumsuzlukları da getirdi. Bunlardan en önemlisi ekran başında boşa geçirilen süreler ve zaman kaybı. Özellikle oyunlar ve instagram gibi sosyal medya platformları birçok insanın gereğinden fazla zaman harcamasına neden oluyor. Bu hem sağlık açısından hem de boşa giden zaman açısından büyük bir sıkıntı. Bunun farkında olan telefon üreticileri de akıllı telefonlara ekran süresi özelliği getirdiler. Bu özelliği kullanarak telefon başında geçirdiğiniz süreyi kontrol edebilir, uygulamalara istediğiniz ölçüde kullanım kısıtlaması getirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları yaparak uygulamalarda geçirilen süreyi kontrol edebilirsiniz.

Uygulamalarda Geçirilen Süreyi Kontrol Etme

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Dijital Sağlık ve Ebeveyn denetimleri seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda ekran başında günlük geçirdiğiniz süreyi görebilirsiniz.

dijital saglik android

  • Ekranın sağ üst köşesindeki Grafik simgesine dokunarak haftalık ekran süresi istatistiğinizi görebilirsiniz.

dijital saglik haftalik rapor

  • Telefonunuzda yer alan uygulamalara kullanım limiti belirlemek için sayfanın orta kısımlarında yer alan Uygulama Zamanlayıcıları seçeneğine dokunun.
  • Açılan ekranda kullanım limiti koymak istediğiniz uygulamanın yanındaki kum saati simgesine dokunun ve zamanı belirleyin.

dijital saglik zamanlayici kurma

Uygulamalara süre limiti koymanın yanı sıra Odak Modu özelliğini de kullanabilirsiniz. Odak Modunu aktif hale getirdiğiniz zaman telefonunuzda sadece belirli (telefon, mesaj, saat, ayarlar vb.) uygulamaların çalışmasına izin verebilirsiniz. Böylece bu süre zarfında kendinize daha fazla zaman ayırmış olursunuz. Dilediğiniz zaman odak modunu kapatabilirsiniz.

odak modu

Hem zamanınızı daha verimli kullanmak hem de sağlığınız için telefon başında geçirdiğiniz süreyi minimuma indirmenizi tavsiye ederiz. Uygulamaların ekran sürelerini kontrol etmek de bu kadar basit zaten. Ekran süreleri hakkında sormak istediklerinizi bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık