Google bu ayın başlarında Ağustos ayı verilerine göre Android Sürümlerinin kullanım oranlarını açıklamıştı. Şimdi aradan kısa bir süre geçti ve Eylül ayı verilerine göre Android sürümlerinin kullanım oranlarını açıkladı. Ancak Google’ın Android Pie’yi verilere dahil etmemesi dikkat çekti.

Google’ın yeni işletim sistemi versiyonu Android 9 Pie, geçtiğimiz Ağustos ayı başında Google Pixel ve Pixel 2 için kullanıma sunulmuştu. Yakın bir zamanda ise OnePlus 6, Essential Phone ve Nokia 7 Plus modellerine Pie güncellemesi geldi. Buna rağmen google Eylül ayı verilerine, Pie’yi dahil etmedi.

Paylaşılan raporda, Android Oreo’nun hızlı bir yükselişe geçtiği görülüyor. Android Oreo 8.0 %13.4, Oreo 8.1 ise %5.8 kullanım oranına ulaşmış durumda. Bu rakamlarla beraber, Android Oreo en fazla kullanılan 3. Android sürümü olmayı başardı.

Android Nougat %29.3’lük kullanım oranıyla en fazla kullanılan sürüm olma ünvanını halen elinde bulunduruyor. Onu %21.6 ile Marshmallow takip ediyor. Lollipop %18.3, Kitkat %7.8, Jelly Bean %3.2’lik kullanım oranına sahip.

eylul ayi android kullanim oranlari

Not: Burada yer alan veriler 28 Eylül tarihine kadar yedi günlük süre ile Google Play Store’a giriş yapan Android cihazlar baz alınarak hesaplanmıştır.

Paylaş.

Yorum Yap