Ana sayfa Haberler Android Q’nun Adı Android 10 Olarak Duyuruldu

Android Q’nun Adı Android 10 Olarak Duyuruldu

0

Google, yeni android sürümünün adının Android 10 olacağını duyurdu. Uzun yıllardır tatlı isimleriyle alıştığımız Android sürümleri artık Android 10, Android 11… şeklinde isimlerle gelecek. Şirket ayrıca Android logosu ve maskotunda tasarım değişikliğine gitti.

Android 10’un piyasaya sürülmesiyle birlikte Google, büyük Android sürümleri için alfabetik tatlı isimleri düzenini kullanmayı bırakıyor. Buradaki amaç, isimleri daha fazla pazarda daha erişilebilir bir hale getirmek, çünkü daha önce herkes Google’ın seçtiği isimlere aşina değildi.

Diğer değişiklikler Android logosunda ve maskotunda yapıldı. Android robotu, ilk sürümünden beri şirketin maskotu oldu. Yıllar geçtikçe, robot renkleri sarımsı yeşilden, limon yeşili ve sonunda mavimsi yeşile değiştirdi. Ancak renk körü olanlar buradaki rengi göremiyorlardı. Bundan dolayı Google, renk körlerini de düşünerek yeşile daha fazla mavi renk ekleyerek, rengi düzgün göremeyenler için görünürlüğü artırdı. Android’in maskotu olan robotun gövdesi yerine artık sadece baş kısmı kullanılacak. Gözler ve antende yapılan ufak değişiklikler robotu daha sevimli bir hale getirmiş gibi gözüküyor.

Android logosunda ise robotun baş kısmı ve Android yazısı yer alıyor. Android yazısının fontunda da sihirli dokunuşlar olduğu görülüyor. İki farklı android logosu bulunuyor. Birinde Android yazısı maskotun altında yer alırken diğerinde yazı maskotun yanında yer alıyor.

Android’in yeni ismi ve logosu hakkında sizin düşünceleriniz neler?


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here