Ana sayfa Haberler Android Oreo Kullanım Oranı %5’i Geçti

Android Oreo Kullanım Oranı %5’i Geçti

0

Android sürümlerinin kullanım oranları açıklandı. Mayıs 2018 verilerine göre Android Oreo işletim sisteminin kullanım oranı %5,7 seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz ay Android Oreo’nun kullanım oranı %4.6’ydı.

Google, her ay olduğu gibi Mayıs ayı içinde Android versiyonlarının kullanım oranları açıkladı. Şuan en son Android sürümü olan Oreo’nun kullanım oranı bir önceki aya göre %1.1 artarak %5.7’ye ulaştı.

En fazla kullanım oranına sahip olan Nougat ise %31.1 seviyesine ulaştı. Nougat’ın Nisan ayı kullanım oranı %30.8’idi.

Daha eski Android sürümleri olan Marshmallow, Lollipop, KitKat, ve Jelly Bean’in ise kullanım oranları bir önceki aya göre düşüş yaşadı. İlk android sürümleri olan Ice Cream Sandwich ve Gingerbread versiyonlarının kullanım oranı ise değişmedi.

2018 yılı itibariyle piyasa çıkan yeni akıllı telefonların Android Oreo işletim sistemiyle gelmesi ve eski modellerin güncellemeler ile Android Oreo’ya yükseltilmesi Android Oreo’nun kullanım oranını ciddi oranda arttır.

Yeni akıllı telefonların satışa sunulmasıyla birlikte Oreo’nun kullanım oranı daha da artacaktır. Yine de Android cihazların yeni sürüme geçişlerinin oldukça geç kaldığını söyleyebiliriz. Apple’ın işletim sistemi iOS ile karşılaştırıldığında Android geçiş konusunda geride kalıyor. Ancak iOS’un özellikle son güncellemelerle iPhone kullanıcılarını mağdur ettiğini de unutmamak gerekiyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here