Ana sayfa Haberler Android M ve Yeni Özellikleri

Android M ve Yeni Özellikleri

0

Google’ın geleneksel geliştirici konferansı Google I/O 28-29 Mayıs 2015’de San Francisco‘da yapıldı. Konferansın en çok merak edilen konusu Android M hakkında birçok bilgi paylaşıldı. İşte Android M ile bizi bekleyen yenilikler.

Google-IO-2015

  • Kullanıcı İzinleri (App Permissions)

Bilindiği gibi mobil cihazlarımıza indirdiğimiz uygulamalar başlangıçta bazı kullanıcı izinlerini onaylamamızı istiyor. Android M ile artık uygulama yüklemeden önce böyle bir zorunluluk kalkıyor. Uygulama veya oyunu cihazımıza kurduktan sonra belirli özellikler için izinleri tek tek verebilir veya ayarlar bölümünden izinleri onaylayıp iptal edebileceğiz. Örnek vermek gerekirse Skype uygulamasını indirdiniz. Skype üzerinden görüntülü arama yapmak istediğiniz zaman uygulama kamera kullanımı için sizden izin isteyecek. Bunu her defasında sormaması için uygulamanın ayarlar kısmında bulunan “Uygulama İzinleri” bölümünden ayarlayabileceksiniz.

android_m_whatsapp

  • Uygulama Bağlantıları (App Links)

Android M ile gelen en pratik özelliklerden biri App Links özelliği. App Links sayesinde uygulamalar arasında vakit kaybetmeden geçiş yapabileceksiniz. Bu konuyu bir örnekle açıklayalım. Android cihazınızda oynadığınız bir oyun içinde facebook bağlantısına tıkladığınız zaman direk olarak facebook uygulamanız açılacak ve ilgili bağlantıya gidebileceksiniz.

  • Android Pay (Android Ödeme)

Android M’in en dikkat çeken özelliklerinden biri de Android Pay. Android M kurulu cihazınızla Android Pay ödeme sistemini kullanarak ödemelerinizi yapabileceksiniz. Sosyal hayatta Android Pay’i kullanabileceğiniz gibi online alışveriş işlemlerinizde de Android Pay ile ödeme yapabilirsiniz. Dünyanın en büyük gsm firmalarından olan T-Mobile, AT&T ve Verizon gibi firmalar Android Pay’i ilk kullanacak firmalar arasında yer alıyor.

Android Pay için Google kendi parmak okuma sistemini geliştirecek ve android kitkat ve üzeri sürümlerde kullanılabilecek.

android_pay

  • Doze

Android M’de yer alacak Doze sistemi telefon bataryasını maksimum verimlilikte kullanmak için tasarlanmış. Doze ile telefonunuz hareket ettiği zaman uygulamalar çalışacak, sabit konumda iken uygulamalar çalışmayarak batarya kullanımı minimuma indirilecek. Geliştiricilerin açıklamalarına göre Doze sayesinde batarya 2 kat daha verimli kullanılacak.

  • Web Deneyimi

Dave Burke yaptığı konuşmada Chrome tarayıcısının uygulamalar tarafından bir iç tarayıcı olarak kullanabileceklerini söyledi. Bu özellik ile uygulama içinde bir bağlantıya tıklandığı zaman izin istenip ayrı bir sekmede Chrome açılması yerine uygulama içinde Chrome tarayıcı sayfasına geçiş yapılabilecek.

  • USB-C Şarj Özelliği

Macbooklarda bulunan USB-C şarj özelliği Android M ile yeni cihazlara gelecek USB-C şarj özelliği ile bir cihazınızın bataryasını kullanarak diğer bir android cihazınızı şarj edebileceksiniz.

android_m_sarj

  • Otomatik Yedekleme

Android M ile beraber uygulama ayarları otomatik olarak Google Drive‘a yedeklenecek. Yedeklenecek dosya boyutu 25 MB’ı aşmayacak ve bu boyut Drive hesabınızın kotasından kullanılmayacak.

  • Yeni Uygulama Listesi

Android M‘de uygulamalar sekmesi yenilenecek. Listenin üst kısmında en çok kullandığınız 4 uygulamayı göreceksiniz. Ve diğer uygulamalar alfabetik sıraya göre listelenebilecek.

android-m-apps

Resim Kaynağı : theverge.com


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here