Android’de ağ ayarlarını sıfırlayarak birçok bağlantı sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz. Bir wi-fi ağına bağlanmada sorun yaşıyorsanız veya bir bluetooth cihazına bağlanmada sorun yaşıyorsanız, ağ ayarlarını sıfırlayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Yazımızda resimli olarak android ağ ayarları sıfırlama işlemini anlatacağız.

Android’de ağ ayarları sıfırlama nasıl yapılır? Android telefonun veya tabletin Ayarlar bölümünden Ağ ayarlarını sıfırlamak mümkündür. Birçok Android üreticisi Ayarlar bölümünün arayüzünü Stok olarak kullandığı için işlem aynı veya benzer şekildedir. Biz örneğimizde Samsung telefonun ağ ayarlarını sıfırlamayı anlatacağız. Ancak yazımızın devamın stok arayüz kullanan (Android 8.1 Oreo ve daha yeni sürümler) cihazlarda da bu işlemi yapacağınız menüyü paylaşacağız.

Android’de Ağ Ayarlarını Sıfırlama

  • Ayarlar bölümünü açın.
  • Genel Yönetim seçeneğini seçin.
  • Sıfırla seçeneğini seçin.
  • Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda Fabrika Ayarlarına Dön butonuna dokunun.android ag ayarlari sifirlama
  • PIN, parola, parmak izi veya diğer kimlik doğrulama yöntemleriyle doğrulamanız gerekebilir. Doğrulamayı yapın ve ardından işlemi başlatmak için “Sıfırla” ya dokunun.

Ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra telefonunuzu veya tabletinizi yeniden başlatın. Ağ sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra bluetooth cihazlarınıza, Wi-Fi veya mobil ağ bağlantılarınıza yeniden bağlanmanız gerekecektir.

Yukarıdaki anlatım ve görsel, Samsung marka telefon ve tabletler için geçerlidir. Huawei, Oppo, Xiaomi, LG, Sony, Nokia, OnePlus ve diğer android telefonlarda da işlem aynı veya benzer şekilde yapılmaktadır. Fakat menüler biraz farklı olabilmektedir.

Stok Android Cihazlarında Ağ Ayarlarını Sıfırla

Eğer stok arayüz kullanan bir cihazınız varsa Ayarlar > Sistem > Sıfırlama Seçenekleri > Wi-Fi, Mobil ve Bluetooth’u Sıfırla yolunu izleyin ve Ayarları Sıfırla butonuna dokunun. Varsa Kilit ekranı PIN kodunuzu, parolanızı, parmak izinizi veya diğer kimlik doğrulama yöntemlerini doğrulayın ve ardından onaylamak için Ayarları Sıfırla‘ya dokunun.

Paylaş.

Yorum Yap