Yüklü paralar verdiniz ve bir markanın amiral gemisini satın aldınız. Ancak amiral gemisi telefonunuzda halen Android Nougat işletim sistemini görüyor ve sabırsızlıkla Android Oreo güncellemesini bekliyorsunuz. Bu yazımızda akıllı telefon pazarının amiral gemi modellerinin ne zaman Android Oreo güncellemesi alacağını öngöreceğiz.

Google yeni Android sürümü Android Oreo’yu duyuralı oldukça uzun bir zaman geçti. Ancak Android Oreo’nun şuan ki kullanım oranı sadece %0.2 seviyesinde kaldı. Halen birçok amiral gemisi Android Oreo güncellemesi almadı. Ancak daha önceki güncellemelerden ve güncelleme tarihlerinden Oreo güncellemesini tahmin etmek çok da zor değil. Önceki güncellemelere göre amiral gemilerin beklediğimiz güncelleme tarihlerini sizler için hazırladık.

Samsung

Galaxy S8 / Galaxy S8+ : Henüz net bir tarih yok ancak önceki güncellemelerden edindiğimiz bilgilerle Ocak sonu ve Şubat başı gibi güncelleme olacaktır.

Galaxy Note 8 : Maalesef Note 8 kutudan Android Oreo ile çıkmadı. Ancak Samsung’un en yeni amiral gemisi için güncellemeyi erken tutacağını tahmin ediyoruz. Bu tarih 2017’nin sonu veya 2018’in başı olabilir.

Galaxy S7 / Galaxy S7 Edge : Geçen yılın amiral gemisi Marshmallow ile gelmişti ve ardından Nougat güncellemesini almıştı. Şimdi ise Oreo güncellemesi alacak. Bu telefonun 2018 ilkbaharında güncelleme almasını bekliyoruz.

Galaxy S6 / Galaxy S6 Edge / Galaxy S6 Edge+ : Bu cihazların maalesef Android Oreo güncellemesi alması beklenmiyor.

LG

LG V30

LG V30 : LG’nin en son ve en beğenilen akıllı telefonu olan LG V30, Oreo güncellemesini alacak ilk LG modeli olacak. LG’nin amiral gemisi için hızlı davranacağını ve bu yılın sonuna kadar güncelleyeceğini tahmin ediyoruz.

LG G6 : Söz konusu LG G6 olunca tahmin yapması açıkçası çok zor. Çünkü LG G5 için Nougat güncellemesi Sprint kullanıcıları için Kasım 2016’da yapılmış ancak ABD’de kilitli sürümler için Mayıs 2017’de yapılmıştı. Bundan yola çıkarsak ilk güncellemeler bu yılın sonuna doğru yapılsa da tüm cihazlara ulaşması çok daha geç bir tarih olabilir.

LG V20 : LG V20 için net bir tarih söylemek aslında çok da doğru olmaz. Öncelikle V30 ve G6’nın güncelleme almasını bekleyecek. Bizim tahminiz 2018 ortalarında güncelleme alacağı yönünde.

LG G5 : Android Oreo güncellemesi LG G5 için son yazılım güncellemesi olacak. LG G5 sahipleri Mayıs 2017’de Nougat güncellemesini almıştı. Bu da demek oluyor ki LG G5 sahipleri güncelleme için 1 yıl daha bekleyecekler.

HTC

HTC U11 kasim

HTC U11 : HTC yeni amiral gemilerinde Android güncellemesini genellikle 90 gün sonra yapıyor. HTC 10 geçen yıl 90 gün sonra Nougat güncellemesini almıştı. Yani HTC U11 bu yılın sonuna doğru Oreo güncellemesi alacaktır.

HTC U Ultra : HTC, Oreo güncellemesini öncelikle U11 modelinin alacağını ve daha sonra da HTC U Ultra’nın güncelleme alacağını belirtmişti. Bu da demek oluyor ki U Ultra sahipleri güncelleme için biraz daha bekleyecekler.

HTC 10 : Android Oreo güncellemesi HTC’nin 2016 model amiral gemilerinin alacağı son resmi yazılım güncellemesi olacak. Bu da demek oluyor ki marka HTC 10’un Oreo güncellemesi için pek aceleci davranmayacaktır.

Sony Xperia

sony xperia

Sony Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact : XZ1, Android Oreo ile kutusundan çıkacak. Yani eğer bir Xperia XZ1 veyaz XZ1 Compact sipariş ettiyseniz telefonunuz Oreo ile gelecektir.

Sony Xperia XZs : Xperia XZs için beklenen güncelleme tarihi 2017 Kasım sonu veya Aralık başı. Çünkü XZs’nin önceki modeli olan Xperia XZ güncellemeyi Kasım 2016’da almıştı.

Huawei

mate 9

Huawei Mate 9 : Söylentilere göre Mate 9 çok yakın bir zamanda Oreo güncellemesi alacak.

Huawei P10 : Huawei P10 kutudan Nougat ile çıkmıştı. Telefon büyük ihtimalle 2018’de Oreo güncellemesi alcak. Huawei modelleri güncellemeleri genelde çok geç alırlar. Bunun nedini ise kullandıkları EMUI arayüzünün çok uyumsuz olması diyebiliriz.

Huawei P9 : P9 Nougat güncellemesini Mart 2017’de almıştı. Bu demek oluyor ki cihaz eğer güncelleme alırsa 2018 ilkbaharında olacaktır. Ancak bu modelin güncelleme alacağına dair henüz bir açıklama yok.

Paylaş

Yorumdan çık