Anasayfa Haberler ABD Başkanı Donald Trump’tan 5G için Muhtıra

ABD Başkanı Donald Trump’tan 5G için Muhtıra

0

Dünyanın 5G teknolojisine geçmesine artık çok az bir zaman kaldı. 5G teknolojisinin getireceği yeniliklerin öneminin farkında olan ABD Başkanı Donald Trump, imzaladığı muhtıra ile ABD’de sürdürülebilir bir spektrum stratejisi geliştirmek için bazı devlet kurumlarını cumhurbaşkanına rapor etmelerini istedi.

Muhtıra, ülkenin ulusal güvenliğinin teknolojiye bağlı olduğunu ve bu da ABD hükümetinin anavatanı korumak, ulusal hava sahasını korumak, şiddetli hava durumunu tahmin etmek ve alanı keşfetmek için ihtiyaç duyduğu erişime sahip olmasını gerektiğini belirtiyor. Ve ABD hükümetinin federal ve federal olmayan kurumlar arasında spektrumları paylaşmanın yollarını bulması gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda Washington, Federal Ajansları 5G bağlantısı gibi yeni teknolojilere yatırım yapmaya ve kullanmaya teşvik ediyor.

Şuan, Çin, Güney Kore ve ABD arasında deyim yerindeyse 5G için bir savaş veriliyor. 5G’nin getirilerinden en fazla payı almak isteyen bu üç ülke ilk olmak için mücadele ediyorlar. Mobil ağ teknolojileri genellikle Çin ve Japonya’nın tekelinde kaldı diyebiliriz. Çin hükümeti 5G için de Huawei ve ZTE öncülüğünde büyük yatırımlar yapmaya başladı. Bu tekeli kırmak isteyen ABD Başkanı da hem özel sektöre hem de devlet kanallarına büyük destek vereceğini açıkladı.

FCC (Federal İletişim Kurulu/ Federal Communications Commission) tarafından konu hakkında şöyle bir paylaşım da geldi “Başkanın spektrum mutabakatını destekliyoruz ve 5G’deki Amerikan liderliğine olan güçlü bağlılığını alkışlıyoruz. FCC, Kasım ayında başlayacak 28 GHz spektrum müzayedemiz dahil olmak üzere ticari pazara daha fazla spektrum katmak için agresif bir şekilde çalışmaya devam edecektir.”

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen adınızı giriniz