Ana sayfa Haberler 2018 Sony İçin Değişim Yılı Olacak

2018 Sony İçin Değişim Yılı Olacak

0

2017 yılı Sony için çok kötü bir yıl oldu demek yanlış olmayacaktır. Geçen yıl iki amiral gemi Xperia XZ Premium ve Xperia XZ1‘i ve orta segmentte Xperia XZ1 Compact modelini satışa sunan Sony, bu telefonlarda istenilen satış rakamlarını yakalayamadı. Bunun en önemli sebeplerinin başında ise telefonlarda kullanılan kalıplaşmış Sony tasarımı oldu. Firma bunun farkına geç de olsa vardı ve 2018 yılında köklü değişime gitme kararı aldı.

Sony markası geçmiş yıllarda diğer teknolojik ürünlerde olduğu gibi telefon pazarında da zirvedeki markalar arasında yer almayı başarıyordu. Ancak her geçen gün çağın gerisinde kaldı ve satış rakamları düşme eğilimi gösterdi. 2012’de 33 milyon telefon üreten Sony, 2017’de 13 milyon rakamında kaldı.

Sony’nin bu kötü gidişinin sebebi Apple ve Samsung gibi firmaların trendi belirlemesi ve Sony’nin trendi yakalayamaması oldu. Sony’nin ürettiği akıllı telefonlar performans ve kamera konusunda rakipleri kadar başarılı olsa da tasarım anlamında çok geride kaldılar. Buna bir de yüksek fiyatlar eklenince Sony’nin telefonları pek tercih edilmedi.

Sony bu durumu tersine çevirmek için 2018 yılında ciddi adımlar atmayı planlıyor. Sony’nin Hindistan Müdürü olan Kenichiro Hibi, firmanın geleceğine ilişkin ilk planlarını açıkladı. Şirket, geleneksel tasarım çizgisinden vazgeçiyor ve yenilikçi bir tasarım hedefleniyor.

Sony’nin yapacağı yeniliklerle Samsung ve Apple’ı biranda yakalaması güç olsa da bu yıl iyi işler çıkartıp pastadaki payını arttıracağını düşünüyoruz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here