Ana sayfa Haberler 2018 3. Çeyrek Akıllı Telefon Pazar Payları Açıklandı

2018 3. Çeyrek Akıllı Telefon Pazar Payları Açıklandı

0

Counterpoint Research, 2018 yılının 3. çeyreğinde akıllı telefon üreticilerinin elde ettikleri satış rakamlarını ve pazar paylarını açıkladı. 2017 yılına kıyasla satış miktarları azalsa da bazı markalar için karlı bir çeyrek oldu. Listenin başını yine Samsung, Huawei ve Apple çekiyor. Dikkat çeken şey ise Huawei’nin Apple’ı yine geride bırakmayı başarması.

Counterpoint Research, analiz firmasının paylaştığı rapor Temmuz ayından Eylül ayına kadar geçen süreyi (2018 3. Çeyrek) kapsıyor. Raporları eğlenceli grafikler ile daha anlaşılır kılan firmanın paylaştığı verilere göre Samsung %19 ile en büyük pazar payına sahip. Onu sırasıyla Huawei %14, Apple %12, Xiaomi %9, Oppo %9, Vivo %8, Lenovo %3 ve diğerleri %26 pazar paylarıyla takip ediyorlar.

Counterpoint Research, Asya, Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika, MEA gibi bölgelerde markaların elde ettikleri pazar paylarını da ayrıca açıkladı.

Asya’da, Oppo %16 ile liderliği eline alırken, onu Huawei %15, Vivo %15, Xiaomi %14 ile takip ediyor.

Samsung’un en güçlü olduğu pazar olan Avrupa’da, Samsung %31, Huawei %22, Apple %19’luk pazar payına sahipler.

Apple’ın kalesi olan Amerika’da ise Apple %39, Samsung %26, LG %17 pazar payına sahip.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı MEA bölgesinde ise Samsung %25, Huawei %11, Apple %5’lik pazar payına sahip.

380 milyon adetle, 2018’in üçüncü çeyreğinde, 2017’nin 3. çeyreğine kıyasla %3 daha az telefon sevkiyatı gerçekleşti. Yine de birçok marka için karlı bir dönem oldu. Samsung rekor karla çeyreği kapattı. Apple’ın satış rakamları yatayda seyretti ancak o da artan fiyatlarla karlılığını arttı. Huawei geçen yılki yükselişini bu yılda devam ettirmeyi başardı.


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here