Ana sayfa Haberler 2016’ya Damgasını Vuran Mobil Teknoloji Haberleri

2016’ya Damgasını Vuran Mobil Teknoloji Haberleri

0

2017 yılına sayılı günler kala 2016 yılında gerçekleşen teknoloji haberlerini sizler için listeledik. 2016 yılında hayatımıza birçok yeni teknoloji girdi. 2017 yılının da en az 2016 kadar hareketli olması dileyip listemize başlayalım.

 

1. 4.5G ile Tanıştık

Hiç kuşkusuz 2016’da Türkiye olarak yaşadığımız en büyük teknolojik gelişme 4.5G oldu. 1 Nisan’da hayatımıza giren 4.5G ile hızlı internetin keyfine vardık. 4.5G ile beraber ülkemizde mobil internet kullanım oranı da artış gösterdi.

2.Facebook Live

2016 yılı canlı yayın uygulamaları için güzel bir yıl oldu. Periscope, Meerkat, younow gibi canlı yayın uygulamalarının popülerliğinin artmasıyla Facebook’ta her kez için Canlı Yayın özelliğini devreye aldı. Bu arada Meerkat’da kapandı 🙂

3. Android Nougat

Android’in yeni versiyonu Nougat dağıtılmaya başlandı.

4. iOS 10

Apple yeni işletim sistemi iOS 10’u kullanıcılarına sundu.

5. iPhone 7

Apple yeni akıllı telefonu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı başarısız bir istatistiğe sahip iPhone SE’den sonra çıkardı. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın yüksek performansının yeni sıra Jet Siyah (parlak siyah) renk seçeneği ve 3.5mm jak girişi olmayışı ile dikkat çekti.

6. Samsung Galaxy Note 7 🙂

Samsung’un büyük umutlarla çıkardığı Note 7’ler batarya patlamalarıyla 2016 senesine damga vurmayı başardı.

7. Google Pixel

Google akıllı telefonları Google Pixel ve Pixel XL’i satışa sundu.

8. FBI’ın iPhone’la Mücadelesi

FBI, iPhone şifresini kırmak için büyük çaba sarf etti. Bu da iPhone için dolaylı da olsa güzel bir reklam oldu.

9. Super Mario Run

Nintendo mobil cihazlar için çıkardığı Super Mario Run oyunu ile gündemi oldukça meşgul etti.

10. Pokemon GO!

Pokemon GO hiç kuşkusuz hakkında en çok haber yapılan mobil oyun oldu. Çoğu kişi Pikachu yakalamak için parkları doldurdu.

11. Clash Royale

Oyunlardan bahsederken Clash Royale’yi es geçmek olmaz. Android ve iOS için geliştirilen en popüler oyunlardan biri olmayı başardı.

12. Prisma

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan şeylerin başında kamera geliyor. 2016 yılında çıkan en başarılı Fotoğrafcılık uygulaması da Prisma oldu.

13. Instagram Hikayeler

Instagram’ın anlık fotoğraf ve video paylaşma özelliği Hikayeler kullanıma sunuldu ve gerçekten beğenildi. Bu özelliği ile Snapchat için de büyük tehdit oluşturduğunu söyleyebiliriz.

14. Whatsapp Görüntülü Arama

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’a uzun zamandır beklenen Görüntülü Arama özelliği geldi. Ayrıca Whatsapp yıllık ücretini de kaldırıp tamamen ücretsiz hale geldi.

15. Avea Gitti

Avea, Türk Telekom markası altına geçti.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here