Anasayfa Haberler 2016 2. Çeyrek Verileri Apple’ın Kötüye Gittiğini Gösteriyor

2016 2. Çeyrek Verileri Apple’ın Kötüye Gittiğini Gösteriyor

0

Apple’ın satış rakamlarının kötüye gittiğini bilmeyen yoktur artık. Pazar araştırması yapan Gartner’ın paylaştığı istatiksel verilerde Apple’ın kan kaybetmeye devam ettiği görülüyor. Apple’la beraber işletim sistemi iOS’da gerileme gösteriyor. 2015’de %14.6 kullanım  payına sahip olan iOS Ağustos 2016 verilerine göre %12.9’a gerilemiş durumda. Android ise geçen sene sahip olduğu %82.2 payını %86.2’ye yükseltmiş durumda.

Paylaşılan tablodan da görüleceği üzere Android ve iOS işletim sistemi tüm oranın %99.1’ne sahip. Tabi ki burada diğer bir kötü durumda Windows Phone için söz konusu. Windows %2.5’den %0.6’ya gerilemiş durumda.

mobil-isletim-sistemi-kullanim-oranlari

Telefon satış rakamlarına bakıldığında da yine Apple’ın gerilemede olduğu görülüyor. Apple sattığı  44.3 milyon telefon ile pazar payının %12.9’una sahip ki geçen yıl bu pay %14.6’idi. En fazla telefon satışı ise 76.7 milyon ile Samsung’a ait. Ağustos 2016 verilerine bakıldığında mobil pazarın en büyük 5 markası Samsung, Apple, Huawei, Oppo, Xiaomi olarak görülüyor. Huawei, Oppo ve Xiaomi ise küçük bir gelişme göstermiş durumda.

telefon-pazar-payi-2016-2

Samsung’un bu başarısının Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’den kaynaklandığını söyleyebiliriz. Apple ise iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile bu ilk 2 çeyreği geçirdi. Bir de büyük hüsran olan iPhone SE modeli var tabi.

Apple’ın bu açığı iPhone 7 ile kapatmasını umuyoruz. Ancak gelen bilgiler sanki iPhone 6s’in güncellenmiş versiyonu olacağını gösteriyor. Eylül ayını bekleyip göreceğiz.

Kaynak : Gartner


Anadolu Teknik Lisesi Programlama okuyan Admin, Üniversite'de Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olmuştur. Şuan özel bir üniversitede yazılım geliştiren admin, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar ve uygulamaları yayından takip ediyor. İlk kişisel blogunu 2000 yılında açan Admin birçok proje yürütmüş ve son olarak 2015 yılında teloji.com'u kurarak bu projeye yoğunlaşmıştır.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen adınızı giriniz