Ana sayfa Haberler 2016 2. Çeyrek Verileri Apple’ın Kötüye Gittiğini Gösteriyor

2016 2. Çeyrek Verileri Apple’ın Kötüye Gittiğini Gösteriyor

0

Apple’ın satış rakamlarının kötüye gittiğini bilmeyen yoktur artık. Pazar araştırması yapan Gartner’ın paylaştığı istatiksel verilerde Apple’ın kan kaybetmeye devam ettiği görülüyor. Apple’la beraber işletim sistemi iOS’da gerileme gösteriyor. 2015’de %14.6 kullanım  payına sahip olan iOS Ağustos 2016 verilerine göre %12.9’a gerilemiş durumda. Android ise geçen sene sahip olduğu %82.2 payını %86.2’ye yükseltmiş durumda.

Paylaşılan tablodan da görüleceği üzere Android ve iOS işletim sistemi tüm oranın %99.1’ne sahip. Tabi ki burada diğer bir kötü durumda Windows Phone için söz konusu. Windows %2.5’den %0.6’ya gerilemiş durumda.

mobil-isletim-sistemi-kullanim-oranlari

Telefon satış rakamlarına bakıldığında da yine Apple’ın gerilemede olduğu görülüyor. Apple sattığı  44.3 milyon telefon ile pazar payının %12.9’una sahip ki geçen yıl bu pay %14.6’idi. En fazla telefon satışı ise 76.7 milyon ile Samsung’a ait. Ağustos 2016 verilerine bakıldığında mobil pazarın en büyük 5 markası Samsung, Apple, Huawei, Oppo, Xiaomi olarak görülüyor. Huawei, Oppo ve Xiaomi ise küçük bir gelişme göstermiş durumda.

telefon-pazar-payi-2016-2

Samsung’un bu başarısının Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’den kaynaklandığını söyleyebiliriz. Apple ise iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile bu ilk 2 çeyreği geçirdi. Bir de büyük hüsran olan iPhone SE modeli var tabi.

Apple’ın bu açığı iPhone 7 ile kapatmasını umuyoruz. Ancak gelen bilgiler sanki iPhone 6s’in güncellenmiş versiyonu olacağını gösteriyor. Eylül ayını bekleyip göreceğiz.

Kaynak : Gartner


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here