Anasayfa BLOG Telefon Şarj Olmuyor – Çözüm

Telefon Şarj Olmuyor – Çözüm

23
PAYLAŞ

Akıllı telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri telefonun şarj olmamasıdır. Telefonun şarj olmamasının nedeni, telefondan kaynaklanabileceği gibi şarj aletinden de kaynaklanabilir. Şarj olmama sorunu için yapabileceğiniz çözümleri en basitten başlayarak sıraladık. Her yöntemi denedikten sonra telefonu şarja takıp şarj alıp almadığını kontrol ediniz.

 

 1. Öncelikle telefonun orjinal şarj aleti varsa onu kullanın.
 2. Kullanmış olduğunuz şarj aletini başka bir telefonda deneyin ve o cihazı şarj edip etmediğini gözlemleyin.
 3. Telefonu bilgisayardan USB kablo ile şarj ediyorsanız diğer USB girişlerini deneyin.
 4. Telefonu şarj aleti ile şarj ediyorsanız duvardaki başka bir prize bağlamayı deneyin.
 5. Eğer imkanınız varsa şarj aletinin kablosunu ve adaptörünü değiştirin. Veya çalıştığını düşündüğünüz başka bir şarj aleti ile telefonu şarj etmeye çalışın.
 6. Eğer yukarıda saydığımız yöntemler çözüm üretmediyse sorun şarj aletinde değil telefonda demektir. Öncelikle telefonu kapatıp tekrar açın. Telefonu kapatıp açmak birçok soruna çözüm olmaktadır.
 7. Şarj kablosunun telefona takıldığı giriş kirlenmiş olabilir. Bu da telefonun şarj olmamasına neden olabilmektedir. Bir makas yardımı ile kulak temizleme çubuğunun plastik kısmını ucu sivri olacak şekilde kesin. Ve sivri uçla USB bağlantı noktasını temizleyin. Eğer imkanınız varsa elektronik devre temizleme spreyini uzaktan şarj girişine sıkın. Bu yöntem çoğu kullanıcının şarj olmama sorununu çözmektedir.

usb-sarj-girisi-temizleme

 • Yukarıdaki tüm yöntemler donanımsal çözümlerdi. Telefonun şarj olmamasının nedeni yazılımsal da olabilmektedir. Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak yani format atmak kalıyor. Android telefonlarda format atmak için Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla yolunu izleyin. Ancak unutmayın bu işlem telefondaki tüm verileri silecektir. Format atmadan önce telefon yedeğini almayı unutmayın.

Eğer tüm bu yöntemleri yapmanıza rağmen telefonunuz halen şarj olmuyorsa yetkili bir servise telefonunuzu götürebilirsiniz.

23 YORUMLAR

 1. Telefonum s4 soket sarj cihazi batarya da sorunum yok hepsinin yenisini aldim. Hani telefonun sarzi bitipte kapandigi olur ya sarza takarsiniz taktiginizda bos pil gelir ekrana sonra alttan yesil isik gelir sarz baslar bende bos pil geliyor bir iki sn sarz oluyor bazen hic olmuyor sonra gidiyor ve daha sarz olmuyor . tesekkurler

 2. j7 2015 telefon kullanıyorum ancak orjinal sarj cihazı kullanmama rağmen yav şarj oluyor. daha hızlı sarj için lütfen orjinal sarj aletini kullanın hatası alıyorum. Soket 1 yıl önce garanti tarafından değişildi.

  • Telefonun Ses Kısma ve Güç (Açma/Kapama) Düğmesine 7 saniye boyunca basın. Bu işlem telefonun resetlenip tekrar açılmasını sağlayacaktır. Bu işlem bir nevi bilgisayardak reset işlemine benzer. Teleofnunuz açıldıktan sonra tekrar şarj etmeyi deneyin. Durumu olumlu veya olumsuz olarak buradan paylaşın lütfen.

  • Sadece adaptörde yani kullandığınız şarj aletinde şarj olmuyorsa. Sorun ya adaptörde ya da adaptörün kablosundan kaynaklanıyordur. Bunu başka bir şarj aleti yardımıyla test edebilirsiniz. Eğer sorun sadece kablodan kaynaklanıyorsa sadece bir usb kablosu alarak sorunu çözebilirsiniz.

 3. Telefonumu alalı 1 hafta olmadı samsung A3 2016 aldım aranda telefonum sarj olmamaya başladı şarja takıyorum oluyor gibi gözüküyor ama sarj olmuyor bunun nedeni nedir

 4. bir soru sorucam .
  benim yeni aldığım vertex impress fit telefonum suya düştü , 12 saat gibi pirinçte bıraktım sonra şarja taktım açıldı ve çalıştı . şarjı azdı ve bittikten sonra telefonum kapandı , ancak sonra telefonum şarj toplamadı ne yapa bilirim .

  • Günay hanım yapmanız gereken şeyi yapmışsınız. Biraz daha bekleyip tekrar deneme yapabilirsiniz. Eğer sonuç alamazsanız bir servise götürmenizi tavsiye edebiliriz.

   • teşekkür ederim . evet olayın üstüden bir hafta geçti ve ancak telefon tamircilerine götürdüm ve bana telefonumun devrelerinin yandığını söyledi . şimdi şarj yerini tamir ettirirsem düzelir mi?

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen adınızı giriniz